İlanları karşılaştırın

Kat karşılığı arsa verirken dikkat edilecekler

Kat karşılığı arsa verirken dikkat edilecekler

Arsa sahiplerinin arsalarını doğrudan satmaları, kendi başlarına bir inşaat işine girmeleri ve hasılat paylaşımı ile müteahhide bu bölgelerin verilmesini sağlamaları ile kıyaslandığında, bu alanların kat karşılığı müteahhide teslim edilmesi daha avantajlı görülebiliyor. Oldukça kolay bir işlem olarak gerçekleşen ve avantajlarıyla dikkat çeken bu işlemler sırasında, mutlaka kişilerin kendi haklarını koruyabilecekleri bir şekilde işlemi tamamlamaları gerekiyor.

Boş duran arsası üzerinden hiçbir gelir elde edemeyen kişiler, bu alanların daha değerli yerler haline gelmesini sağlamada kat karşılığı arsa alternatifini değerlendirerek, çözüm üretmeye devam ediyor. Bu noktada kat karşılığı olarak verilen arsaların kazanç getirme ve daire sahibi yapma yönündeki avantajlarına en güvenilir şekilde ulaşmak için bu tür işlemleri yaparken, son derece bilinçli bir şekilde hareket etmek gerekiyor. Bunun için öncelikle, müteahhit ya da bu kişinin çalıştığı firmanın özenli bir şekilde seçilmiş olması gerekiyor. Uzun süredir sektörde faaliyet göstermekte olan deneyimli kişilerin seçilmesi sonucunda, arsa sahiplerinin elde edeceği kâr miktarları da doğrudan artabiliyor.

Müteahhitlerle yapılan kat karşılığı arsa anlaşmalarında, müteahhitlerin her zaman kendi çıkarını da koruyan kişiler olduğu hesaba katılarak hareket edilmesi gerekiyor. Bu noktada müteahhitler, mümkün olan en yüksek çıkara sahip bir biçimde sözleşmeler üzerindeki pazarlıklarını başlatabiliyorlar. Ancak bundan çok daha yüksek kazanımların arsa sahipleri tarafından elde edilmesi söz konusu olabildiği için arsa sahiplerinin ne kadar güvenirlerse güvensinler, müteahhitler tarafından ortaya konan şartları tekrar gözden geçirerek pazarlık fırsatlarını değerlendirmesi gerekiyor. Arsalar üzerinde verilecek olan dairelerin sayısı, bu dairelerin bulunduğu katlar, dairelerin büyüklükleri ve dairelerin teslim edilme süreleri gibi çok sayıda konu üzerinde yapılacak başarılı pazarlıklar sonrasında, istenilen sonuçları sözleşmeler üzerinden güvenilir bir şekilde elde etmek mümkün olabiliyor.

Arsa sahiplerinin arsalarını değerlendirme aşamasında kat karşılığı arsa yöntemiyle müteahhitlerle anlaşma yoluna gitmesi, müteahhitlerin çalışma niteliklerine bağlı olarak çeşitli avantajları da beraberinde getiriyor. Müteahhide verilen arsalar sonrasında yapılacak çalışmalarda, müteahhitler arsa sahiplerinin kendileri ile kıyaslandığında, çok daha hızlı bir şekilde çözüm üretme yetenekleri ile avantaj sağlıyorlar. Özellikle, konut yapımı noktasında her türlü inşaat işine en kısa sürede uygun fiyatla ulaşım sağlamaları ve hukuki açıdan da tüm gereklilikleri bilerek hareket etmeleri; müteahhitlerle yapılan çalışmalarda daha hızlı bir sonuç almaya imkan tanıyor. Bunun yanı sıra arsa sahipleri açısından değerlendirildiğinde en büyük kazanç, hiçbir para harcamadan sadece arsanın değerlendirilmesine izin vererek dükkan, iş yeri ya da konut sahibi olma avantajını beraberinde getiriyor.

Arsa sahiplerinin kat karşılığı arsa yoluyla boşta duran arsalarını değerlendirmeleri durumundaki en önemli avantajlardan biri de kişinin dairelerini istediği gibi kullanabilmesi oluyor. Hali hazırda başka bir yerde kendi konutunda oturan kişiler, kat karşılığı olarak verdikleri arsalardan gelecek olan daireleri satarak ya da kiralayarak gelir de elde edebiliyorlar. Bu noktada, özellikle arsa karşılığında birkaç dairenin arsa sahibine düştüğü durumlarda kişinin, bir dairede kendisinin oturması ve diğer daireleri de kiraya vermesiyle büyük oranda kazanç elde etmesi söz konusu olabiliyor. Uzun vadeli kazanç getiren bu türden bir kullanım sonrasında, arsaların satılmasına oranla daha çok kazanç elde edilmesi söz konusu oluyor.

img

AKBULUT EMLAK İNŞAAT

Benzer Haberler

Ferdi iskan nedir?

Ferdi iskan, bağımsız bölüm kullanma izin belgesi demektir. Bağımsız bölüme sahip olan kişilerin başvurusu ile her bölüm için ayrı düzenlenen ruhsat niteliğinde izin belgesi anlamına gelir.

Okumaya Devam..
AKBULUT EMLAK İNŞAAT
- AKBULUT EMLAK İNŞAAT

Meskun alan nedir?

Meskun alan, yerleşik alan anlamına gelir. İmar planı ile belirlenmiş ve iskan edilmiş alanlara meskun alan denir. Varsa üst ölçek plan kararlarına uygun olarak yapılır.

Okumaya Devam..
AKBULUT EMLAK İNŞAAT
- AKBULUT EMLAK İNŞAAT
error: Content is protected !!