İlanları karşılaştırın

Ferdi iskan nedir?

Ferdi iskan nedir?

Bağımsız bölümün olduğu binanın inşaatı tamamlandığında tamamı için ya da kısmen tamamlanmışsa bu kısımların kullanılabilmesi içindir. Gereken yapı kullanma izin belgesi düzenlendikten sonra alınabilir. Yapının sahibinin ya da bağımsız bölümün sahibinin müracaatı ile alınabilir.

Yani konutunuzu aldığınızda, binanın inşaatı bittiğinde aslında kullanmaya başlayamıyorsunuz. Elektrik, su, telefon aboneliklerinizi yaptırabilmek için ferdi iskan belgesini almak zorundasınız. Bu bakımdan ferdi iskan belgesi büyük önem taşır.

Genellikle ferdi iskan belgesinin ücretini bağımsız bölüm sahibi karşılar. Bu tutar belediyeden belediyeye değişir. Ücret, metrekare sayısına göre hesaplandığından metrekare büyüdükçe masraflar da artıyor. Ayrıca elektrik ve su sayaçları için de ücret alınır.

Belediyeye ferdi iskan belgesi almak için başvururken alınması gereken belgeler aşağıdaki gibidir:

  1. Söz konusu bağımsız bölümün en son alınan tapu veya tapu kayıt kopyası,
  2. Bağımsız bölümün borcunun olmadığına dair belge (Bu belge Belediye Gelirler Müdürlüğü’nden alınır),
  3. Talebi gösteren dilekçe,
  4. Bağımsız bölüme ait ilişik kesme belgesi (İlgili vergi dairesinden alınır).
img

AKBULUT EMLAK İNŞAAT

Benzer Haberler

Kat karşılığı arsa verirken dikkat edilecekler

Arsa sahibi olan kişilerin arsalarını değerlendirmeyi düşündüklerinde karşılarına çıkan en iyi avantajlardan biri olan, kat karşılığı arsa değerlendirme seçeneği, diğer alternatiflerle kıyaslandığında arsa sahibinin de uzun vadeli çıkarlarını koruyacak olan bir seçenek olarak dikkat çekiyor.

Okumaya Devam..
AKBULUT EMLAK İNŞAAT
- AKBULUT EMLAK İNŞAAT

Meskun alan nedir?

Meskun alan, yerleşik alan anlamına gelir. İmar planı ile belirlenmiş ve iskan edilmiş alanlara meskun alan denir. Varsa üst ölçek plan kararlarına uygun olarak yapılır.

Okumaya Devam..
AKBULUT EMLAK İNŞAAT
- AKBULUT EMLAK İNŞAAT
error: Content is protected !!